USRowing Announces 2019 World Rowing Championships Roster

(Updated 8/15 with a lineup change to the PR3 mixed four with coxswain and the addition of a men’s alternate)

USRowing is pleased to announce the roster that will represent the United States at the upcoming 2019 World Rowing Championships August 25-September 1 in Linz, Austria.

The U.S. will have 29 crews competing in the eight-day regatta. Events include the men’s and women’s single sculls, lightweight single sculls, double sculls, lightweight double sculls, quadruple sculls, lightweight quadruple sculls, pair, lightweight pair, four and eight, as well as the PR1 men’s and women’s single sculls, PR2 men’s and women’s single sculls, PR2 mixed double sculls, PR3 mixed double sculls, PR3 men’s and women’s pair and PR3 mixed four with coxswain.

At the 2018 World Rowing Championships, the U.S. came home with 10 medals including gold in the women’s four, women’s eight and PR3 women’s pair; silver in the lightweight women’s double sculls, PR3 mixed four with coxswain, and lightweight women’s pair; and bronze in the women’s double sculls, PR1 women’s single sculls, lightweight men’s single sculls and lightweight men’s pair.

Of the 83 athletes on this year’s roster, 51 members will be returning from the 2018 World Rowing Championships, 17 are Olympians and four are Paralympians. The roster is made up of athletes from 20 states, the District of Columbia and England. New York leads the way with 13 athletes, followed by California with 11.

The 2019 World Rowing Championships are the initial step in the selection process for the Olympic and Paralympic Games, as they serve as the first opportunity for countries to qualify their boats (not individual athletes) for 2020.

Complete press coverage, athlete bios and links to event information will be available at www.usrowing.org and www.worldrowing.com. Follow along with the U.S. National Team as it prepares for the 2019 World Rowing Championships by using the hashtags #WRChamps and #WRChamps19.

2019 U.S. Senior National Team Roster

Name (Hometown/University/Club Affiliation)

Women’s Single Sculls
Kara Kohler (Clayton, Calif./University of California, Berkeley/USRowing Training Center – Princeton)

Men’s Single Sculls
Kevin Meador (Berkeley, Calif./Northeastern University/Riverside Boat Club)

Lightweight Women’s Single Sculls
Emily Schmieg (Philadelphia, Pa./University of Pittsburgh/Potomac Boat Club)

Lightweight Men’s Single Sculls
Tyler Nase (Phoenixville, Pa./Princeton University/Vesper Boat Club)

PR1 Women’s Single Sculls
Hallie Smith (Washington, D.C./Smith College/Community Rowing, Inc.)

PR1 Men’s Single Sculls
Blake Haxton (Columbus, Ohio/The Ohio State University/Upper Arlington Crew)

PR2 Women’s Single Sculls
Madison Eberhard (Getzville, N.Y./West Side Rowing Club)

PR2 Men’s Single Sculls
Isaac French (Glenville, N.Y./Saratoga Rowing Association)

Women’s Double Sculls
(b) Cicely Madden (Weston, Mass./Brown University/Cambridge Boat Club)
(s) Genevra Stone (Newton, Mass./Princeton University/Cambridge Boat Club)

Men’s Double Sculls
(b) Erik Frid (Madbury, N.H./Ithaca College/Penn AC Rowing Association)
(s) Justin Keen (Hatfield, Pa./Pennsylvania State University/Penn AC Rowing Association)

Lightweight Women’s Double Sculls
(b) Michelle Sechser (Folsom, Calif./University of Tulsa/Vesper Boat Club)
(s) Christine Cavallo (Windermere, Fla./Stanford University/Hydrow Rowing Club)

Lightweight Men’s Double Sculls
(b) Nick Trojan (Los Alamitos, Calif./Orange Coast College/Newport Aquatic Center)
(s) Andrew Campbell (New Canaan, Conn./Harvard University/Cambridge Boat Club)

PR2 Mixed Double Sculls
(b) Laura Goodkind (Los Angeles, Calif./Whittier College/Saratoga Rowing Association/Long Beach Rowing Association/California Adaptive Rowing Program)
(s) Russell Gernaat (Redwood City, Calif./Bair Island Aquatic Center)

PR3 Mixed Double Sculls
(b) Joshua Boissoneau (Bedford, N.H./Elmira College/Community Rowing, Inc.)
(s) Pearl Outlaw (Charlottesville, Va./Ithaca College/Community Rowing, Inc.)

Women’s Quadruple Sculls
(b) Lauren Schmetterling (Moorestown, N.J./Colgate University/USRowing Training Center – Princeton)
(2) Sophia Vitas (Franklin, Wis./University of Wisconsin/USRowing Training Center – Princeton)
(3) Emily Huelskamp (Sainte Genevieve, Mo./Wheaton College/USRowing Training Center – Princeton)
(s) Kate Roach (North Oaks, Minn./Cornell University/USRowing Training Center – Princeton)

Men’s Quadruple Sculls
(b) John Graves (Cincinnati, Ohio/Trinity College/Craftsbury Sculling Center)
(2) Tristan Amberger (Towson, Md./University of Wisconsin/Penn AC Rowing Association)
(3) Michael Knippen (Germantown, Wis./University of Wisconsin/Seattle Rowing Association)
(s) Gregory Ansolabehere (Bakersfield, Calif. /California State University, Sacramento/ Penn AC Rowing Association)

Lightweight Women’s Quadruple Sculls
(b) Mary Reckford (Short Hills, N.J./Dartmouth College/Bair Island Aquatic Center)
(2) Rosa Kemp (Putnam Valley, N.Y./University of Buffalo/Sarasota Crew)
(3) Michaela Copenhaver (Berkeley, Calif./Princeton University/GMS Rowing Center)
(s) Jessica Hyne-Dolan (Verdi, Nev./Arizona State University/Sarasota Crew)

Lightweight Men’s Quadruple Sculls
(b) Peter Schmidt (Providence, R.I./Drexel University/Potomac Boat Club)
(2) Daniel Madden (New Rochelle, N.Y./Manhattan College/New York Athletic Club)
(3) Jasper Liu (Phoenix, Ariz./University of Pennsylvania/Vesper Boat Club)
(s) Zachary Heese (Pelham, N.Y./University of Virginia/Vesper Boat Club)

Women’s Pair
(b) Megan Kalmoe (St. Croix Falls, Wis./University of Washington/USRowing Training Center – Princeton/New York Athletic Club)
(s) Tracy Eisser (Fair Lawn, N.J./Cornell University/USRowing Training Center – Princeton)

Men’s Pair
(b) Ezra Carlson (Eureka, Calif./University of Washington/USRowing Training Center – Oakland)
(s) Anders Weiss (Barrington, R.I./Brown University/USRowing Training Center – Oakland)

Lightweight Women’s Pair
(b) Margaret Bertasi (London, England/Princeton University/GMS Rowing Center/Riverside Boat Club)
(s) Cara Stawicki (Wall, N.J./Lehigh University/Penn AC Rowing Association/Sarasota Crew)

Lightweight Men’s Pair
(b) James Nelson (Austin, Texas/Franklin and Marshall College/Seattle Rowing Center)
(s) Alex Twist (Seattle, Wash./University of Puget Sound/Riverside Boat Club)

PR3 Women’s Pair
(b) Jaclyn Smith (Williston Park, N.Y./Sacred Heart University/Great River Rowing)
(s) Molly Moore (Indianapolis, Ind./Harvard College/Community Rowing, Inc.)

PR3 Men’s Pair
(b) Todd Vogt (Rochester, N.Y./University of Buffalo/Potomac Boat Club/Community Rowing, Inc.)
(s) Andrew Wigren (Wellesley, Mass./Community Rowing, Inc.)

Women’s Four
(b) Vicky Opitz (Middleton, Wis./University of Wisconsin/USRowing Training Center – Princeton)
(2) Madeleine Wanamaker (Neenah, Wis./University of Wisconsin/USRowing Training Center – Princeton)
(3) Caryn Davies (Ithaca, N.Y./Harvard University/Union Boat Club)
(s) Molly Bruggeman (Dayton, Ohio/University of Notre Dame/USRowing Training Center – Princeton)

Men’s Four
(b) Tom Peszek (Farmington Hills, Mich./University of Michigan/Texas Rowing Center/San Diego Rowing Club)
(2) Tom Dethlefs (Lawrenceville, N.J./Yale University/USRowing Training Center – Oakland/New York Athletic Club)
(3) Andrew Reed (Wayland, Mass./Harvard University/USRowing Training Center – Oakland)
(s) Clark Dean (Sarasota, Fla./Harvard University/USRowing Training Center – Oakland)

PR3 Mixed Four with Coxswain
(b) Allie Reilly (North Kingstown, R.I./University of Rhode Island/Community Rowing, Inc.)
(2) John Tanguay (Pennington, N.J./Columbia University)
(3) Charley Nordin (Alameda, Calif./Gonzaga University/Community Rowing, Inc.)
(s) Dani Hansen (Patterson, Calif./University of Washington/Community Rowing, Inc.)
(c) Karen Petrik (Glastonbury, Conn./University of Rhode Island/Community Rowing, Inc.)

Women’s Eight
(b) Felice Mueller (Cleveland, Ohio/University of Michigan/USRowing Training Center – Princeton)
(2) Kristine O’Brien (Massapequa Park, N.Y./University of Virginia/USRowing Training Center – Princeton)
(3) Meghan Musnicki (Naples, N.Y./Ithaca College/USRowing Training Center – Princeton)
(4) Dana Moffat (Manlius, N.Y./University of California, Berkeley/USRowing Training Center – Princeton)
(5) Olivia Coffey (Watkins Glen, N.Y./Harvard University/USRowing Training Center – Princeton)
(6) Emily Regan (Buffalo, N.Y./Michigan State University/USRowing Training Center – Princeton)
(7) Gia Doonan (Rochester, Mass./University of Texas/USRowing Training Center – Princeton)
(s) Erin Reelick (Brookfield, Conn./Princeton University/USRowing Training Center – Princeton/New York Athletic Club)
(c) Katelin Guregian (Detroit, Mich./University of Washington/USRowing Training Center – Princeton)

Men’s Eight
(b) Alex Karwoski (Moultonborough, N.H./Cornell University/USRowing Training Center – Oakland)
(2) Patrick Eble (Fort Washington, Pa./Princeton University/USRowing Training Center – Oakland/Cambridge University Boat Club)
(3) Conor Harrity (Weston, Mass./Harvard University/USRowing Training Center – Oakland)
(4) Nick Mead (Strafford, Pa./Princeton University/USRowing Training Center – Oakland)
(5) Alexander Richards (Watertown, Mass./Harvard University/Newell Training Center/ USRowing Training Center – Oakland)
(6) Mike DiSanto (Boston, Mass./Harvard University/USRowing Training Center – Oakland/ Oxford University Boat Club)
(7) Ben Davison (Inverness, Fla./University of Washington/USRowing Training Center – Oakland)
(s) Austin Hack (Old Lyme, Conn./Stanford University/USRowing Training Center – Oakland)
(c) Julian Venonsky (Malvern, Pa./University of California, Berkeley/USRowing Training Center – Oakland)

Alternates
Allyson Baker (North Royalton, Ohio/The Ohio State University/USRowing Training Center – Princeton)
Kyle Flagg (Newport Beach, Calif./University of California, Berkeley/USRowing Training Center – Oakland)
Regina Salmons (Jamestown, R.I./University of Pennsylvania/USRowing Training Center – Princeton)
Elizabeth Sonshine (Short Hills, N.J./Bates College/USRowing Training Center – Princeton)

Coaches
Sasha Bailey, PR2 Women’s Single Sculls
Sarah Baker, PR1 Women’s Single Sculls
Guenter Beutter, Lightweight Women’s Pair
Ben Carr, Men’s Double Sculls
Peter Choi, PR3 Men’s Pair
Shelagh Donohoe, PR3 Mixed Four with Coxswain
Yasmin Farooq, Women’s Pair
Casey Galvanek, Lightweight Women’s Quadruple Sculls
Hilary Gehman, Women’s Quadruple Sculls
Sean Hall, Men’s Quadruple Sculls
Alice Henderson, PR2 Mixed Double Sculls
Patrick Kington, PR1 Men’s Single Sculls
Laurel Korholz, Women’s Four/Women’s Single Sculls
David Lefebvre, Lightweight Men’s Pair
Matthew Madigan, Lightweight Women’s Single Sculls
Peter Mansfield, Lightweight Men’s Single Sculls/Lightweight Men’s Quadruple Sculls
Tim McLaren, Men’s Eight/Men’s Four/Men’s Pair
Christopher Meyer, PR2 Men’s Single Sculls
Ellen Minzner, PR3 Women’s Pair/Para High Performance Director
Linda Muri, Lightweight Men’s Double Sculls/Lightweight Women’s Double Sculls
Beth Noll, PR3 Mixed Double Sculls
Greg Stone, Women’s Double Sculls
Michael Teti, Men’s Eight/Men’s Four
Tom Terhaar, Women’s Eight
Stephen Whelpley, Men’s Single Sculls

Support Staff
Maeve Berry, Team Press Officer
Will Daly, Team Staff
Liz Fusco, Team Dietitian
Dr. Jo Hannafin, Team Doctor
Matt Imes, High Performance Director
Brett Johnson, Team Press Officer
Dr. Kris Karlson, Team Doctor
Geoff Keller, Team Physical Therapist
Patricia Kolesa, USRowing Dietetic Intern
Alicia Lamb, Team Physical Therapist
Deirdre McLoughlin, Team Physical Therapist
Patrick McNerney, USRowing CEO
Marc Nowak, Team Physical Therapist
Dr. Lonnie Sarnell, Sport Psychologist
Wendy Wilbur, Team Staff
Alex Wilson, Team Staff
Michael Zimmer, Team Leader

We like these companies
Sponsors & Partners