Eighteen Crews Win U.S. Senior and Para World Championship Trials

WEST WINDSOR, N.J. — On the final day of racing at the 2017 U.S. Senior and Para World Championship Trials, 18 crews crossed the finish line on Mercer Lake to earn their spot on the U.S. National Team that will compete at the 2017 World Rowing Championships September 24 to October 1, in Sarasota-Bradenton, Fla.

Returning from Rio to represent the U.S. in the men’s pair is Anders Weiss (Barrington, R.I.; Brown University). In the final, four USRowing Training Center crews gave way to tight racing. In the final meters, Michael Colella (Kensington, Md.; Cornell University) and Weiss came out on top, 2.59 seconds ahead of the field.

In the women’s single sculls, 2016 Olympian Felice Mueller (Cleveland, Ohio; University of Michigan) earned a spot on her eighth U.S. national team. Mueller finished more than five seconds ahead of London bronze medalist Kara Kohler (Clayton, Calif.; University of California) to win the final.

Also returning from the 2016 Olympic Games is the New York Athletic Club/Vesper Boat Club composite crew of Ellen Tomek (Flushing, Mich.; University of Michigan) and Meghan O’Leary (Baton Rouge, La.; University of Virginia), who won the final of the women’s double sculls in a time of 6:57.76.

On the para side, a new face joins the U.S. National Team in the PR1 women’s single sculls event. Hallie Smith of Medstar Paralympic overtook 2016 Paralympian Jacqui Kapinowski (Tequesta, Fla.) of Treasure Coast Rowing Club, posting a winning time of 12:08.21, securing her spot on the roster.

Full results from this week’s racing is available at HereNOW.com. View photos from racing at USRowing.Photos.

The full U.S. National Team roster will be announced by August 28. Remaining boats to be nominated from selection camps include the men’s and women’s fours, women’s quadruple sculls, men’s and women’s eights and the PR3 mixed four with coxswain. The women’s pair accepted its bid in June.

Crews Earning Spots on U.S. Senior and Para National Team Today:

Men’s Single Sculls

  • Michael Clougher (Canton Mass.; Connecticut College) – California Rowing Club

Women’s Single Sculls

  • Felice Mueller (Cleveland, Ohio; University of Michigan) – The Foundry

Men’s Double Sculls

  • Ben Davison (Inverness, Fla.; University of Washington) – Craftsbury Sculling Center
  • John Graves (Cincinnati, Ohio; Trinity College) – Craftsbury Sculling Center

Women’s Double Sculls

  • Ellen Tomek (Flushing, Mich.; University of Michigan) – New York Athletic Club
  • Meghan O’Leary (Baton Rouge, La.; University of Virginia) – Vesper Boat Club

Men’s Pair

  • Anders Weiss (Barrington, R.I.; Brown University) – USRowing Training Center
  • Michael Colella (Kensington, Md.; Cornell University) – USRowing Training Center

Men’s Lightweight Double Sculls

Women’s Lightweight Double Sculls

  • Emily Schmieg (Philadelphia, Pa.; University of Pittsburgh) – Potomac Boat Club
  • Michelle Sechser (Folsom, Calif.; University of Tulsa) – Vesper Boat Club

Men’s Quadruple Sculls

  • Leonard Futterman (New York, N.Y.; Boston University) – Schuylkill Navy of Philadelphia
  • Jonathan Kirkegaard (Philadelphia, Pa.; Purdue University) – Schuylkill Navy of Philadelphia
  • Erik Frid (Madbury N.H.; Ithaca College) – Schuylkill Navy of Philadelphia
  • Lucas Wilhelm (Miranda, Calif.; University of California, Santa Barbara) – Schuylkill Navy of Philadelphia

Men’s Lightweight Single Sculls

  • Nicholas Trojan (Los Alamitos, Calif.; Orange Coast College) – Newport Aquatic Center

Women’s Lightweight Single

  • Mary Jones (Huntsville, Ala.; University of Tennessee, Knoxville) – Cambridge Boat Club

Men’s Lightweight Quadruple Sculls

  • Jack Ruske (Brookline, Mass.; Cornell University) – Riverside Boat Club
  • Will Young (Palo Alto, Calif.; University of California Los Angeles) – Southern California Scullers Club
  • Jacob Georgeson (North Olmsted, Ohio; Boston College) – Riverside Boat Club
  • Brendan Harrington (Garden City, N.Y.; Yale University) – Riverside Boat Club

Women’s Lightweight Quadruple Sculls

  • Jillian Zieff (Wayland, Mass.; Trinity College) – Schuylkill Navy of Philadelphia
  • Kathryn Schiro (Huntsville, Ala.; Oklahoma City University) – Schuylkill Navy of Philadelphia
  • Cara Stawicki (Wall, N.J.; Lehigh University) – Schuylkill Navy of Philadelphia
  • Jen Sager (Erdenheim, Pa.; Trinity College) – Schuylkill Navy of Philadelphia

Men’s Lightweight Four

  • David O. Smith (Seattle, Wash.; Dartmouth College) – New York Athletic Club
  • Thomas Foster (New York, N.Y.; Yale University) – New York Athletic Club
  • Nicholas Dawe (Cincinnati, Ohio; Dartmouth College) – New York Athletic Club
  • Andrew Neils (Manhattan, Kan.; Bucknell University) – New York Athletic Club

Men’s Lightweight Pair

  • Alex Twist (Seattle, Wash.; University of Puget Sound) – Seattle Rowing Center
  • Jack Devlin (Arlington, Va.; Georgetown University) – Potomac Boat Club

PR3 Mixed Double Sculls

  • Russell Gernaat (Redwood City, Calif.) – Bair Island Aquatic Center
  • Natalie McCarthy (Seattle, Wash.; Pacific Lutheran University) – Seattle Rowing Center

PR2 Mixed Double Sculls

PR1 Men’s Single Sculls

PR1 Women’s Single Sculls

  • Hallie Smith (Washington, D.C.; Smith College) – MedStar NRH Paralympic Sport Club
We like these companies
Partners