USRowing Announces 2017 Under 23 National Team

PRINCETON, N.J. — USRowing is pleased to announce the 69-person roster for the 2017 Under 23 National Team that will compete July 19-23 at the 2017 World Rowing Under 23 Championships in Plovdiv, Bulgaria.

The five-day competition will feature U.S. crews in 21 events, including the men’s and women’s single sculls, lightweight men’s and women’s single sculls, men’s and women’s double sculls, lightweight men’s and women’s double sculls, men’s and women’s quadruple sculls, lightweight men’s and women’s quadruple sculls, men’s and women’s pair, lightweight men’s pair, men’s and women’s four, lightweight men’s four, men’s four with coxswain, and men’s and women’s eight.

Fourteen athletes return from the 2016 Under 23 National Team including Emily Kallfelz, Molly Pierce, Cicely Madden, Brigid Kennedy, Olivia Farrar, Emma Hopkins, Kendall Brewer, Kyle James, John Gleim, Rielly Milne, Arne Landboe, Maddie Wanamaker and Jovanni Stefani.

The U.S. Roster includes athletes from 23 states. Of the 30 universities represented, the University of Washington has the most athletes competing with nine.

The U.S. won three medals at the 2016 World Rowing Under 23 Championships in Rotterdam, the Netherlands, including gold in the women’s four and women’s eight and bronze in the men’s pair.

Complete press coverage, athlete bios and links to event information can be found at www.usrowing.org and www.worldrowing.com. Follow along with the U.S. Under 23 National Team as they prepare for the World Rowing Championships by using the hashtag #RowtoPlovdiv.

2017 U.S. Under 23 National Team Roster
* Indicates previous national team experience

Women’s Single Sculls – Narragansett Boat Club
Emily Kallfelz (Jamestown, R.I.; Princeton University)*

Men’s Single Sculls – Penn AC Rowing Association
Kyle Mabry (Poughkeepsie, N.Y.; Boston University)

Lightweight Women’s Single Sculls – Union Boat Club
Molly Pierce (Wayland, Mass.; University of Notre Dame)*

Lightweight Men’s Single Sculls – New York Athletic Club
James Francis (St. Louis, Mo.; Oklahoma City University)

Women’s Double Sculls – Cambridge Boat Club / Y Quad Cities
Cicely Madden (Weston, Mass.; Brown University)*
Elizabeth Sharis (Bettendorf, Iowa; Stanford University)

Men’s Double Sculls – Craftsbury Sculling Center
Nick Montalvo (Coral Gables, Fla.; University of Wisconsin)*
Daniel Perez (Fort Lauderdale, Fla.; Dartmouth College)

Lightweight Women’s Double Sculls – Narragansett Boat Club
Brigid Kennedy (East Greenwich, R.I.; Harvard University)*
Olivia Farrar (Pittsford, N.Y.; Harvard University)*

Lightweight Men’s Double Sculls – SoCal Scullers
Daniel Madden (New Rochelle, N.Y.; Mercyhurst University)
Galen Bernick (Tempe, Ariz.; Mercyhurst University)

Women’s Pair – Unaffiliated (USA)
Kendall Brewer (Austin, Texas; University of Michigan)*
Brooke Pierson (Oak Harbor, Wash.; University of Washington)

Men’s Pair – Newell Training Center Development Camp
Liam Corrigan (Old Lyme, Conn.; Harvard University)
Alexander Richards (Watertown, Mass.; Harvard University)

Lightweight Men’s Pair – Princeton National Rowing Association / Mercer
Luke Sendelbach (Fishkill, N.Y.; Cornell University)
Tom Walker (Princeton, N.J.; University of Wisconsin)

Women’s Quadruple Sculls – USRowing Under 23 Selection Camp
Meghan Gutknecht (Guilderland, N.Y.; University of Michigan)
Savannah Moody (Long Beach, Calif.; Southern Methodist University)
Emily Delleman (Davenport, Iowa; Stanford University)
Christine Cavallo (Windermere, Fla.; Stanford University)

Men’s Quadruple Sculls – California Rowing Club
Ari Cohen (Wellesley, Mass.)
Sebastian Amberger (Towson, M.D.; University of Wisconsin)
Jacob Plihal (Vashon, Wash.; Northeastern University)
Doran Finley (Atherton, Calif.; Cornell University)

Lightweight Women’s Quadruple Sculls – Union Boat Club
Janice Hagerman (Boxford, Mass.; Boston University)
Emma Hopkins (Stillwater, N.Y.; Princeton University)*
Makayla Karr-Warner (Woodside, Calif.; Boston University)
Anna Cruse (New Glarus, Wisc.; University of Minnesota)

Women’s Four – USRowing Under 23 Selection Camp
Alison Rusher (Glenview, Ill.; Stanford University)
Carlisle Wheeler (Brewster, Mass.; University of California, Los Angeles)
Alexandra Siverling (Cadott, Wisc.; University of Wisconsin)
Tessa Yurko (Buffalo, N.Y.; University of Michigan)

Men’s Four – USRowing Under 23 Selection Camp
Leo Toch (Washington, D.C.; Princeton University)
Andrew Griffin (Neenah, Wisc.; University of Wisconsin)
George Schmidt (Westlake, Ohio; Purdue University)
Austin Letorney (Hingham, Mass.; Hobart)

Lightweight Men’s Four – Princeton National Rowing Association/Mercer
Vincent LaMonte (West Babylon, N.Y.; College of the Holy Cross)
Kyle James (Princeton, N.J.; University of Wisconsin)*
Austin Treubert (Freehold, N.J.; United States Naval Academy)
John Gleim (West Windsor, N.J.; Marietta College)*

Lightweight Men’s Quadruple Sculls – Crescent Boat Club
Casey Howshall (Philadelphia, Pa.; University of Pennsylvania)*
Benjamin Weaver (Prospect Park, Pa.; University of Pennsylvania)
Stephen Ching (Bryn Mawr, Pa.; Temple University)
Nicholas Olimpo (Philadelphia, Pa.; Temple University)

Men’s Four with Coxswain – Seattle Area Rowing Center
(c) Rielly Milne (Woodinville, Wash.; University of Washington)*
Ben Davison (Inverness, Fla.; University of Washington)
Arne Landboe (Shoreline, Wash.; University of Washington)*
Evan Olson (Bothell, Wash.; University of Washington)
Tennyson Federspiel (Bellevue, Wash.; University of Washington)

Women’s Eight – USRowing Under 23 Selection Camp
(c) Leigh Warner (Portland, Ore.; Stanford University)
Elise Beuke (Sequim, Wash.; University of Washington)
Maddie Wanamaker (Neenah, Wisc.; University of Wisconsin, Madison)*
Mariam Soufi (Atlanta, Ga.; University of Texas, Austin)
Ellen Heile (Seattle, Wash.; University of California, Berkeley)
Dana Moffat (Manlius, N.Y.; University of California, Berkeley)
Emily Froehlich (Fishers, Ind.; University of Texas, Austin)
Claire Collins (McLean, Va.; Princeton University)
Jessica Thoennes (Highlands Ranch, Colo.; University of Washington)

Men’s Eight – USRowing Under 23 Selection Camp
(c) Dominic Santora Jr. (Cleveland, Ohio; Syracuse University)
Jovanni Stefani (San Francisco, Calif.; Stanford University)*
Michael Grady (Bradford Woods, Pa.; Cornell University)
Robert Hobert (Chicago Ill.; George Washington University)
Christopher Carlson (Bedford, N.H. Marist College)
Raymond Weeks (Winnetka, Ill.; Cornell University)
James Bernard (Ann Arbor, Mich.; University of Wisconsin, Madison)
Noah Messner (Grand Rapids, Mich.; Syracuse University)
Finn Putnam (Littleton, Mass.; Cornell University

Staff and Coaches
Guenter Beutter, women’s double sculls coach
Michael Callahan, men’s coxed four coach
Eric Carson, team doctor
Megan Cooke Carcagno, women’s eight coach
Zackary Coons, lightweight men’s quadruple sculls coach
Will Daly, USRowing team leader
Nick Dawe, lightweight men’s single sculls coach
Brian deRegt, men’s four and men’s eight coach
Malcolm Doldron, lightweight women’s single and quadruple sculls coach
Brett Gorman, women’s quadruple sculls coach
Andrew Kallfelz, women’s single sculls coach
Nathanael Kielt, lightweight men’s pair and four
Peter Mansfeld, men’s quadruple sculls coach
Daniel McGill, lightweight men’s double sculls coach
Deirdre McLoughlin, team physical therapist
Linda Muri, men’s single and double sculls coach
Wesley Ng, women’s pair coach
Dave O’Neill, men’s four and men’s eight coach
Chris Richards, men’s pair coach
Liz Soutter, USRowing team leader
Robert Weber, women’s four coach
Peter Wilhelm, lightweight women’s double sculls

We like these companies
Partners